Regulamin szczegółowy
Obowiązki
- Osoby będące na łowisku muszą :
a)Mieć identyfikator z aktualnym zdjęciem umieszczony w widocznym miejscu.
b)Posiadać kartę wędkarską.
- c) Mieć wypełniony rejestr połowu (rejestr połowu stanowi dowód uiszczenia składek). Rejestr połowu musi być wypełniony długopisem, wpisać należy datę wędkowania oraz ryby przeznaczone do zabrania.
- d) Identyfikator i rejestr połowu może zostać odebrany przez osoby uprawnione to jest: członka „Straży Łowiska Marysinek”, zarządu lub komisji rewizyjnej.
- Każdy Członek zobowiązany jest poddać się kontroli.
- a) Dokumenty wymienione w pkt. 1 oraz sprzęt służący do połowu i przetrzymywane ryby winny być okazane na żądanie innych członków Stowarzyszenia.
- b) W uzasadnionych przypadkach członkowie „Straży Łowiska Marysinek”, zarządu lub komisji rewizyjnej mogą poprosić o okazanie ekwipunku lub skontrolować pojazd, którym osoba przybyła na łowisko..
- c) Kontrole prowadzone na łowisku mogą być monitorowane.(zapis obrazu i dźwięku na nośniku cyfrowym).
- d) Niepoddanie się kontroli może skutkować skreśleniem z listy członków Stowarzyszenia.
- Nakazuje się obowiązkowe wpisanie do rejestru połowu wszystkich ryb przeznaczonych do zabrania niezwłocznie po włożeniu ich do siatki. Ryb przeznaczonych do wypuszczenia nie przetrzymujemy w siatce.
- Każdy wędkarz zobowiązany jest utrzymywać w czystości swoje stanowisko łowieckie zarówno w trakcie wędkowania jak i po jego zakończeniu, niezależnie od stanu w jakim je zastał.
- Każdy wędkujący na łowisku musi posiadać własną siatkę na ryby, niedopuszczalne jest przechowywanie ryb w jednej siatce przez kilku wędkarzy.
- a) Nie wolno podczas wędkowania podmieniać ryb wcześniej umieszczonych w siatce.
- Każdy wędkujący na łowisku musi posiadać podbierak oraz bezwzględnie z niego korzystać podczas wyjmowania ryb z wody.
- Każdy członek Stowarzyszenia ma obowiązek do czynnego uczestnictwa w pracach gospodarczych (np. sprzątania i innych prac związanych z utrzymaniem łowiska), w roku 2021 uchwalono liczbę 4 godzin obowiązkowych prac. Z obowiązku tego zwolnione będą osoby niepełnosprawne.
- a) Uchylanie się od tego obowiązku skutkować będzie koniecznością odpracowania zaległych godzin z roku poprzedniego do końca maja roku bieżącego. Niewywiązanie się z tego obowiązku karane będzie zwieszenie w prawach członka na okres nie krótszy niż 1 miesiąc.
- Każdy członek Stowarzyszenia ma obowiązek niezwłocznie zgłosić wszelkie naruszenia obowiązujących regulaminów oraz statutu Stowarzyszenia.
Zakazy
- Zabrania się zabierania ryb niewymiarowych oraz ryb poddanych okresowi ochronnemu.
- Zabrania się głośnego zachowywania, zakłócania ciszy i spokoju innym wędkarzom. Wszczynania kłótni , używania obraźliwych słów i przekleństw oraz wzajemnych pomówień.
- Zabrania się palenia ognisk na wałach stawów.
- Zabrania się wyrzucania śmieci, niedopałków papierosów, resztek jedzenia, zanęty, puszek, starych żyłek itp. w obrębie łowiska.
- Zabrania się patroszenia ryb na terenie łowiska.
- Zabrania się zanęcania oraz wywożenia przynęt przy pomocy środków pływających (zdalnie sterowanych radiem itp)
- Zabrania się wędkowania ze środków pływających.
- Zabrania się łowienia brodząc w wodzie.
- Jeżeli podczas kontroli zostanie stwierdzony brak wpisu do rejestru ryb objętych obowiązkiem rejestracji lub przetrzymywanie ryb niewymiarowych ponad limit lub będących pod ochroną zostanie zawieszony na okres od 1 do 3 miesięcy, bądź skreślenie z listy członków (decyzję w sprawie kary podejmuje Komisja Dyscyplinarna ).
- Wszelkie wykroczenia spowodowane na łowisku przez wędkarza pociągają konsekwencje dyscyplinarne również wędkarzy, którzy to widzieli i nie reagowali.
- 11. Zabrania się zajmowania na łowisku stałego stanowiska do wędkowania dla osób z widoczną niepełnosprawnością.
Zezwolenia
- Zezwala się na połów dwoma wędkami jednocześnie (spining tylko na jedną wędkę), przez 15 dni w miesiącu z zachowaniem dobrych obyczajów na łowisku.
- a) Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia mogą wędkować na jedną wędkę wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Spinningowanie od 14 roku życia.
- Zezwala się na połów metodą spinningową i na żywca w okresie od 1 maja do 31 grudnia.
- Zezwala się na wędkowanie nocą.
- Zezwala się na połów ryb pod lodem od świtu do zmierzchu i wyłącznie na własną odpowiedzialność. Otwór wywiercony w lodzie nie może być większy niż 15cm.
- Zezwala się w ramach dwóch wędek członka Stowarzyszenia, na jedną wędkę może łowić osoba towarzysząca w jego obecności i na jednym stanowisku. Suma złowionych ryb przez obydwie osoby jest taka sama jak by łowiła jedna osoba. Za czyny popełnione na łowisku przez osobę towarzyszącą odpowiada członek Stowarzyszenia, z którym ta osoba przybyła.
- Dozwolone metody – spławik, spinning, metoda gruntowa oraz na krótką wędkę w okresie zimowym na lodzie.
Limity i wymiary ochronne
- Ustala się w 2022r. podział ryb przeznaczonych do zabrania na ryby duże i ryby inne.
- Gatunki ryb dużych i ich wymiar dolny i górny:Karp od 35cm do 50cmAmur do 100 cm jak ryba duża , powyżej zakaz zabierania .
Lin od 30cm do 45cm
Szczupak lub Sandacz od 60cm jedna szt. miesięcznie
3.Gatunki inne i ich wymiary:
Płoć od 25cm
Jaź od 25 cm
Okoń od 20cm do 35cm powyżej zakaz zabierania
Wzdręga od 20cm
Leszcz jako ryba mała
Karaś srebrzysty jako ryba mała do 40 cm , powyżej zakaz zabierania .
4.Ustala się następujące limity ilościowe:
Ryby duże 2 szt. na dobę, 3 szt. miesięcznie, 15 szt. rocznie.
Maksymalna liczba Karpi wynosi 10szt
Ryby inne 7 szt. na dobę łącznie
Łączna suma złowionych ryb wyżej wymienionych gatunków wynosi max 2 duże ryby
i 5 innych (łącznie 7szt na dobę)- Młodzież do 16 lat opłacająca składki ulgowe przysługuje ½ limitów dziennych i rocznych.
Ryby duże 1szt. na dobę, 2 sztuki miesięcznie, 8szt rocznie.
Maksymalna liczba karpi wynosi 5szt
Ryby inne 4szt na dobę łącznie
Łączna suma złowionych ryb wyżej wymienionych gatunków wynosi max 1 duża ruba
i 3 inne (łącznie 4szt na dobę)
6.Zabrania się zbierania następujących gatunków:
Karaś złocisty, sandacz, jesiotr, wzdręga oraz ryb prawnie chronionych.
- 7. Sumik kanadyjski , czebaczek amurski nie są objęte obowiązkiem wpisywania do rejestru oraz nie mogą być wpuszczane z powrotem do wody.
- 8. Sum Europejski nie podlega wymiarowi i obowiązuje zakaz ponownego wpuszczania ryby do akwenów GSW Marysinek , o jego złapaniu każdy członek jest zobowiązany poinformować Zarząd
Opłaty
- Składka roczna musi być uiszczona do 30 września każdego roku na rok następny
w wysokości ustalonej przez Walne Zebranie w danym roku. - Osoby małoletnie, które nie ukończyły 16 roku życia mają zniżkę zarówno na składkę członkowską jak i wpisową
- Osoby, które nie uregulują opłaty składek rocznych w terminie będę obciążone dodatkowym kosztem w wysokości 1/2 składki wpisowej. Osoby, które nie uregulują składki rocznej do 31 grudnia będą usuwane ze stowarzyszenia automatycznie